6 października odbyła się ostatnia konferencja z cyklu spotkań „Stop suszy!”. Tym razem pod hasłem przewodnim „Plan przeciwdziałania skutkom suszy – wdrażanie przez współdziałanie”. Głównym tematem spotkania było właśnie wskazanie sposobu interpretacji zapisów zawartych w treści dokumentu PPSS.
Podczas konferencji dokonano krótkiego podsumowania przebiegu prac zrealizowanych w przygotowaniu Planu. W tym przypomniano wyniki przeprowadzonych półrocznych konsultacji społecznych, gdzie łącznie otrzymano ponad 800 uwag i wniosków. Finalnie do dokumentu PPSS włączono: 334 zadania z zakresu małej retencji, 78 zadań inwestycyjnych z planu inwestycji Wód Polskich oraz 182 zadania zgłoszone przez lokalne społeczności.
Podczas sesji referatowych omawiano przede wszystkim zagadnienia dotyczące odpowiedzialność za przeciwdziałanie skutkom suszy w zakresie zadań administracyjnych, prawnych i społecznych. Skupiono się również na zagadnieniach praktycznego wykorzystania treści dokumentu w tym przez samorządy. Wszystkie prezentacje prelegentów dostępne są dla zainteresowanych na stronie projektu stopsuszy.pl/Dokumenty do pobrania.
Ze względu na formulę online spotkania, zamiast typowej dyskusji na żywo przeprowadzono debatę ekspercką. Podczas niej eksperci udzielali odpowiedzi na pytania zgłoszone za pośrednictwem dedykowanego maila. W toku spotkania uczestniczy otrzymali możliwość zgłaszania pytań do omawianych zagadnień za pośrednictwem czatu. Ze względu na dużą ilość wpisów, organizatorzy postanowili pogrupować pytania n wątki tematyczne i udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania za pośrednictwem strony stopsuszy.pl.
Przypominamy, że PPSS jest pierwszym strategicznym dokumentem planistycznym dla gospodarki wodnej w Polsce dotyczącym przeciwdziałania skutkom suszy. Jeszcze w tym roku zostanie on przyjęty w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony projektu Stop susz! jak również do zapoznania się z podsumowaniem konferencji „Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)”.