18 czerwca 2019 r. w Bydgoszczy Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej otworzył II ogólnopolską konferencję Stop Suszy. W konferencji wzięli udział także Przemysław Daca – Prezes PGW Wody Polskie oraz Mikołaj Bogdanowicz- Wojewoda Kujawsko-Pomorski.
Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział rozpoczęcie Programu Rozwoju Retencji (PRR). Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2020-2027, na celu ma dwukrotne zwiększenie retencji wód w Polsce. Cel do 2027 roku to podniesienie współczynnika retencji w Polsce do 15% z obecnych 6,5%. W dalszej perspektywie planowane jest uzyskanie aż 30%. Na realizację PRR przewidziano 14 mld złotych. Informacje o danych udostępnione na także stronie apgw.gov.pl
Program Rozwoju Retencji wzajemnie się uzupełnia z planem przeciwdziałania skutkom suszy
Efektywne działanie podkreślił Minister wymaga odpowiednich planów, dlatego Program Rozwoju Retencji wzajemnie się uzupełnia z Planem przeciwdziałania skutkom suszy realizowanym przez Wody Polskie. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zapewnił, że PGW WP są przygotowane do działania i obecnie realizuje już inwestycje warte kilkanaście miliardów złotych.
Ambasador kampanii
W sesję referatową uczestników wprowadził Ambasador projektu Łukasz Nowicki przybliżając zakres projektu i dzieląc się swoim osobistym doświadczeniem w zakresie suszy i niedoboru wody. Ambasador projektu oficjalnie zaprosił do cyklu spotkań konsultacji społecznych Planu przeciwdziałania skutkom suszy – zaplanowanych od 15 sierpnia 2019 r. do 15 lutego 2020 r. w 15 miastach Polski.
Sesje referatowe
Podczas sesji referatowych przedstawiono zagadnienia z zakresu: metodyki opracowywanego katalogu działań przeciwdziałania skutkom suszy wraz z omówieniem zarządzania ryzykiem suszy- pakietem działań proaktywnych. Zaprezentowano specyfikę ubezpieczeń i odszkodowań dla poszkodowanych skutkami suszy. Zastępca Dyrektora z Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą z PGW WP przedstawił propozycje działań inwestycyjnych w zakresie budowy oraz przebudowy urządzeń wodnych zmierzających do zwiększania retencji. Podczas prelekcji „Gdzie i jak zwiększać zasoby dyspozycyjne wód powierzchniowych?” oprócz zagadnień merytorycznych, wskazano także na problem uszczelnienia miast i potrzebę zatrzymywania (retencjonowania) wód opadowych w miastach. Cykl wystąpień został zamknięty zagadnieniami prawnymi związanymi z przeciwdziałaniem skutkom susz, czyli jak na poziomie legislacyjnym wdrażać katalog działań.
W zdecydowanej większości wystąpień podkreślano szczególne znaczenie edukacji całego społeczeństwa w zakresie samego zjawiska suszy, jak i działań propagujących oszczędzanie wody oraz konieczności działań edukacyjnych skierowanych do grup użytkowników wód narażonych na skutki suszy w ramach swojej działalności.
Organizatorem konferencji było PGW Wody Polskie, a honorowy patronat objęło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Całość prac nad Planem przeciwdziałania skutkom suszy jest finansowana ze środków funduszy europejskich (POIŚ 2014-2020) i zostanie sfinalizowana do końca 2020 r.
Prezentacje prelegentów z konferencji Stop suszy! w Bydgoszczy dostępne są na stronie stopsuszy.pl/Do pobrania
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia.